,,Wojenne dzieci''

Dnia 10 października 2018.r przyszła do nas na zajęcia pani Karolina Miłkowska-Prorok, aktorka  teatru  im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Zaczęliśmy od wspaniałej zabawy. Podawaliśmy sobie w klasie kartkę tak,  żeby nie szeleściła .Następnie Pani Karolina przeczytała nam ,,Książkę bez obrazków'' , która była bardzo dziwna i śmieszna.   Były tam zabawne zdania, z których wszyscy się śmialiśmy, np.,:„Moim najlepszym przyjacielem na świecie jest Boli Pupek”. Następnie pani Karolina przeczytała nam prawdziwą, przejmująca  historię  dziewczynki  i jej rodziny , pt ; ,,Wojenne dzieci''.

Gdy  pani Karolina zaczęła czytać zapadła cisza. Było to opowiadanie o małej dziewczynce Wandzi, która  miała 8 lat. Pewnego dnia, gdy właśnie miała iść do szkoły wybuchła II Wojna Światowa. Wandzię i jej rodzinę wywieziono na Syberię.  Na Syberii była sroga zima, temperatura dochodziła do -70*C nie mieli co jeść, ciężko pracowali.  Pewnego dnia ogłoszono koniec wojny i Polacy mogli wracać do domu.

W drodze powrotnej Wandzia się zagubiła, jeździła po wielu krajach szukając swojej rodziny . Tak trafiła do Indii gdzie poznała króla, który wybudował wioskę dla polskich dzieci.

Będąc  w sierocińcu w Indiach ,dostała list od brata, który przebywał w Anglii.  Postanowiła go odszukać. Tu kończy się historia i nie wiadomo, co było dalej. Książka była bardzo  wzruszająca  i przejmująca .Pamiętnik Wandzi znajduje się w muzeum w Warszawie.

Dzieci z klasy 3 a