WYMIANA POLSKO-HISZPAŃSKA 2018/2019

‘Hello’, ‘hola’ oraz ‘cześć’ – tak uczniowie klas siódmych naszej szkoły witali się ze swoimi kolegami z Hiszpanii podczas polsko-hiszpańskiej wymiany młodzieży.

Od września do marca znajomości z hiszpańskimi rówieśnikami były tylko wirtualne, a Messenger, Facebook czy Instagram bardzo w tym pomogły. Kiedy nadszedł ten wyczekiwany długo moment – marzec 2019, siódmoklasiści odwiedzili hiszpańską Marbellę, wakacyjny kurort w regionie Malagi. Rodziny goszczące przyjęły ich bardzo ciepło, a zaprzyjaźnieni rówieśnicy pokazali piękne okolice. Nasi uczniowie zwiedzili Marbellę (stare miasto i piękne plaże), Malagę (ciekawe miasto, a jeszcze ciekawsze muzeum Picassa), Baelo Claudia (rzymskie ruiny) oraz wzięli udział w lekcjach w szkole hiszpańskiej. Poznali nie tylko turystyczną stronę Hiszpanii, ale także codzienne życie i zwyczaje tego pięknego kraju, spędzając weekend w rodzinach goszczących. Przywieźli do Polski niezapomniane przeżycia, wyjątkowe pamiątki oraz hiszpańskie słońce.

Hiszpanie zaś odwiedzili Polskę na początku maja,  niestety chłodnego w tym roku. Na szczęście nasi uczniowie przywitali gości bardzo ciepło, a polskie potrawy, którymi się zajadali, rozgrzały ich od środka. Ponadto Hiszpanie spędzali czas bardzo aktywnie, zwiedzili Gorzów, biorąc udział
w grze miejskiej, wzięli udział w polsko-hiszpańskich rozgrywkach sportowych na naszym boisku oraz wykazali się wieloma pomysłami na warsztatach plastyczno-geograficznych. Wspólne wyprawy do Poznania (gdzie skosztowali świętomarcińskich rogali) oraz Szczecina (również podziemnego) także bardzo się im podobały, a weekend w rodzinach goszczących pozwolił na poznanie polskiej gościnności.

Wymiana ta przyniosła wiele niezapomnianych chwil, pozwoliła uczniom zdobyć wiedzę historyczną, geograficzną czy też językową i na pewno pozostanie długo w ich pamięci. A za rok, kto wie, może znów odwiedzą nas Hiszpanie...

Anna Wachnik
Jarosław Szyjkowski