Weź mnie doceń, a nie oceń!

15 września w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się debata o ocenianiu w szkole, realizowana w ramach projektu „Szkoła bez ocen” , którego realizatorami są Instytut Zwinnej Edukacji oraz Fundacja Szkoła bez ocen. W debacie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Ewa Mycka, Adam Przybylski i Emilia Piątkowska.
Mieli oni okazję wymienić się spostrzeżeniami, przemyśleniami oraz doświadczeniami dotyczącymi oceniania w szkole z innymi uczniami gorzowskich szkół ponadpodstawowych i podstawowych.
Wszyscy uczniowie zgłaszali też szereg postulatów dotyczących zmiany podejścia do oceniania szkolnego takich, które mogłyby wspomóc ich proces uczenia się.
Jak twierdzą autorzy projektu: „Chcą oni pokazać, że nie ocenianie, ale właśnie docenianie jest istotne. Stawianie stopni frustruje, zabija radość z nauki i niszczy motywację. Sprawia, że uczeń uczy się dla ocen, a nie dla swojego rozwoju. Przełamanie tego schematu spowoduje natomiast zaciekawienie i pokazanie przydatności do życia wiedzy zdobywanej w szkolnych murach”.
Debata była bardzo owocna, uczniowie przede wszystkim mieli głos, a przysłuchiwali się jej nauczyciele i dyrektorzy gorzowskich szkół.
O szczegółach wkrótce.
Gratulujemy Ewie, Emilce i Adamowi odwagi w wypowiadaniu swojego zdania, umiejętności wyciągania wniosków. Była to też dla nich wspaniała okazja do poznania I LO, w którym być może kontynuować będą naukę.
Dziękujemy panu dyrektorowi Mariuszowi Biniewskiemu oraz uczniom i nauczycielom I LO za wspaniałą atmosferę.
Wspólnie możemy zmieniać edukację.